Orri honek cookiak erabiltzen ditu zure hizkuntza konfigurazioa gordetzeko besteak beste. 

BBK Mendi Film Bilbao Bizkaia 15. ediziorako 59 filma hautatu dira

Bilbo Mendiko, Abenturako, Muturreko Kiroletako eta Naturako Zinemaren nazioarteko epizentroa izango da aurten ere, abenduaren 9tik 18ra bitartean. 14 herrialdetako 59 film dira BBK Mendi Film Bilbao Bizkaiaren 15. edizioan proiektatzeko hautatu direnak.

 

FILMAK

 

24 HOURS ODYSSEE |Austria| Zuz: Christiane Mayr & Johannes Mair

51 x 3000 |Spain| Zuz: Javier Cuevas & Adrián Azorín

A BAFFIN VACATION |USA| Zuz: Sarah McNair-Landry & Erik Boomer

A L'OMBRE DU CHAMLANG |France| Zuz: Jeremie Chenal

ADAM ONDRA - PUSHING THE LIMITS |Czech Republic| Zuz: Jan Simanek & Petr Zaruba

ADRENALINE SUCKS |USA| Zuz: Chase Odgen

AGÁPĒ |Spain| Zuz: Iñigo Grasset

AGUR ARTZAI |Spain| Zuz: Julen Zubiete

ALASKA, LA ÚLTIMA GRAN AVENTURA |Spain| Zuz: Javier Navarro de Almeida

ALPINE TRILOGY (DOGGYSTYLE) |France| Zuz: Damien Largeron & Brian Mathé & Morgan Monchaud

AN ACCIDENTAL LIFE |USA| Zuz: Henna Taylor

ANNAPURNA '78 |USA| Zuz: Jim Aikman

ANWAR |Spain| Zuz: Rosa García

ART OF GRIND |USA| Zuz: Dominic Gill

BALKAN EXPRESS |Germany| Zuz: Philipp Becker

CARROS DE FOC: LA TRAVESSA DELS REFUGIS |Spain| Zuz: Claudio Urosa & Cris Planas

CHICAS EN LA CUMBRE |Spain| Zuz: Javier Álvaro

CREATION THEORY |USA| Zuz: Ben Sturgulewski

DE L'OMBRE À LA LUMIÈRE - FROM SHADE TO LIGHT |France| Zuz: Sébastien & Davina Montaz-Rosset

DOO SAR |Poland| Zuz: Jakub Gzela

DREAM MOUNTAIN |USA| Zuz: Kyle Ruddick

DROGA - THE WAY |Poland| Zuz: Wojtek Kozakiewicz

EGOLAND |Spain| Zuz: Ignasi Lopez

EL RETORNO |Spain| Zuz: Alberto M. Flechoso

EN LAS ÚLTIMAS FRONTERAS DEL PLANETA. CERRO TORRE. |Spain| Zuz: Javier Álvaro

EPHEMERAL |UK| Zuz: Alastair Lee

EVEREST - SEA TO SUMMIT |Australia| Zuz: Michael Dillon

EVEREST - THE BOY WHO DARED |Australia| Zuz: Michael Dillon

FIGHT OR FLIGHT |USA| Zuz: Lindsey Hagen

FREE RIDER |France| Zuz: Jérôme Tanon

HELTZEAR |Spain| Zuz: Mikel Gurrea

HIGH ROAD |USA| Zuz: Lindsey Hagen

HOUSE OF THE GODS |UK| Zuz: Matt Pycroft

INTO THE ICE |Spain| Zuz: Andrew Opila

IRETARGI |Spain| Zuz: Janire Etxabe

ITZALAK |Spain| Zuz:  Alex Areizaga Albisua

JOY |Spain| Zuz: Aner Etxebarria Moral

KILIMANJARO: UNA EXPERIENCIA INCLUSIVA |Spain| Zuz: Esther Expósito Argos

KUMARI - A FATHER'S DREAM |USA| Zuz: Sean O'Connor

LOBOS |Spain| Zuz: Marina García

LOS TIEMPOS CAMBIAN |Spain| Zuz: Jose Manuel García Serrano

MORE THAN A ROUTE |Germany| Zuz: Peter Dippel

MY PHANTOM |Netherlands| Zuz: Line van den Berg

NEW LIFE |UK| Zuz: Chris Prescott

NORTH 6 |Germany| Zuz: Frank Kretschmann & Tom Dauer

NOT ALONE |Canada| Zuz: Heather Mosher

PASANG: IN THE SHADOW OF EVEREST |USA| Zuz: Nancy Svendsen

PIRINEISTAS, MUJERES Y MONTAÑAS |France| Zuz: Mª Isabel Díaz Novo

PUEDE UNA MONTAÑA RECORDAR |Argentina| Zuz: Delfina Carlota Vazquez

SAVAGE WATERS |France| Zuz: Mikey Corker

SPINDRIFT: THE BARRY BLANCHARD STORY |Canada| Zuz: Ivan Hughes

TALKING PAINTINGS |Italy| Zuz: Marco Preti

TERRITORIO AFRICANO |Argentina| Zuz: Joaquin & Julian Azulay

THE CRYSTAL |USA| Zuz: Cameron Maier

THIS IS BETH |Canada| Zuz: Jen Randall

TÒFOL CASTANYER, EL CORREDOR INFINIT |Spain| Zuz: Álvaro Iglesias

ULTRA DAD |France| Zuz: Justin Galant

WAVY-THE VOUYAGE TO THE END OF THE WORLD |Norway| Zuz: Nikolai Schirmer

YHABRIL. EL BUSCADOR DE LUZ |Spain| Zuz: Phelipe Eizaguirre Irujo

  

Datuak

  • 190 filma aurkeztu dira.
  • 59 filma hautatu dira Sail Ofizialerako, Zabalandi sailerako eta Mendi Film Bizkaia Ternua Bekarako. 
  • 14 herrialde daude ordezkatuta.
  • Espainiako ekoizpenen igoera nabarmena eman da, iazko 10etik aurtengo 20ra pasatuz.
  • Besteak: Amerikar Estatu Batuak (12), Frantzia (7), Alemania (3), Erresuma Batua (3), Kanada (3), Argentina (2), Australia (2), Polonia (2), Austria (1), Herbehereak (1), Italia (1), Norvegia (1).
  • Euskal Herrian ekoiztutako edota zuzendari euskaldunak dituzten 10 filma.
  • Sail Ofizialak 25.200 € banatuko ditu dirutan, 14 izendapenekin.

 

 Sala BBK, Euskalduna eta Golem zinemak

Filma hauek guztiak Sala BBK-n, Euskalduna Jauregian eta Azkuna Zentroko Golem zinemetan eskainiko dira. Pandemiak baldintzatutako aurreko bi urteen aldean batere aforo mugarik gabeko jaialdia izango da, zaleak aretoetan biltzeko aukera izango dute.

Egitarau xehetua azaro erdialdera publikatuko da.

 

 Epaimahaia

  • Lisa Stolze austriarra, marketing aditua eta Red Bull Media House ekoiztetxeko kide izana.
  • Laura Zumiani italiarra, Trento Film Festival-eko programatzailea eta Italiako zinema jaialdien elkargoko zuzendaritzako kidea.
  • Iratxe Fresneda euskalduna, zinegilea, gidoilaria eta EHU-UPV-ko irakaslea ikus-entzunezko gaietan.
  • Josué Vergara valentziarra, musikari eta soinu banden konposatzailea da, besteren artean Seb Montaz zinegilearekin jarduten duena.
  • Albert Pascual kataluniarra, zinegilea eta argazki zuzendaria, besteren artean ‘La Cima’ filman, eta irakaslea ESCAC Kataluniako zinema eskolan.

 

Sponsors

Erakundeak / Instituciones / Institutions

Gailurra

Everest
 

K2
 

Aconcagua
                     

Ama Dablam

Cervino
  
 

Laguntzailea / Colaborador
  

 Auto ofiziala / Vehículo oficial 

Media Partners
 

© 2021 Mendi Film. Cookies - Legal - Privacy